16 march 2021 1441

The Republican Student Olympiad "Bolashaka kemel bilimmen", was held at Satbayev University

The Republican Student Olympiad "Bolashaka kemel bilimmen", was held at Satbayev University

In early March at the Institute of Architecture and Construction. T.K. Basenova hosted the Republican student Olympiad "Bolashaka kemel bilimmen", dedicated to the 60th anniversary of the architectural education of the Republic of Kazakhstan.

The Olympiad dedicated to the anniversary date was held online for the first time in the Republic of Kazakhstan. The Olympiad was attended by 132 people from 15 universities throughout Kazakhstan and neighboring countries.

Students competed in four disciplines "Engineering Mechanics", "Construction Materials", "Building Construction" and "Engineering Systems and Networks". The jury included representatives of the leading technical universities of Kazakhstan in the field of construction engineering: L.N.Gumilyov Eurasian National University, International Educational Corporation, Karaganda Technical University, Korkyt Ata Kyzylorda University and others.

The participants noted the excellent level of the event, the high level of the competition tasks, corresponding to international standards, wishes about the need to hold this event on an annual basis.

Results of the Olympiad:

"Building construction":

  1. First place: A.I. Yashchenko  (Satbayev University)
  2.  Second place: Tsai E.V. (Satbayev University), Abdukadyrov N.N. (Satbayev University)
  3. Third place: Alzhan T.E.  (М.Auezov south Kazakhstan University), Amangeldy A.E.  (Satbayev University), Үmbetgaliev A.M. (M.Kh.Dulaty Taraz Regional University), Asembekova G.N.  (Satbayev University)

 "Construction materials":

  1.  First place: A. Urumbaeva (Satbayev University)
  2.  Second place: Yesmuratov A.T. (Satbayev University), Bek D.E. (Saken Seifullin Kazakh Agrotechnical University)
  3.  Third place: Saduova M. K., Beisembina A.K., Saidov A.P. (Satbayev University)

"Engineering Mechanics":

  1. First place: Sadyrbaev O. M. (М.Auezov south Kazakhstan University)
  2. Second place: Loktev F.A. (M.Kh.Dulaty Taraz Regional University) Tanirbergenov S.S.  (International Education Corporation)
  3.  Third place: Murat G. (Satbayev University), Nabieva A.M. (М.Auezov south Kazakhstan University), Kobdabaev M.K. (Satbayev University)

"Engineering systems and networks":

  1. First place: R. Nalibaeva (Satbayev University)
  2. Second place: Dosmukhamembetova A.A.  (Satbayev University), Karipova Sh.M.  (L.N. Gumilyov Eurasian National University (ENU))
  3. Third place: Turkenbaev D.T.  (Satbayev University), Aldiyarova I.N. (Korkyt Ata Kyzylorda University)

We express our gratitude to the participants of the Olympiad. We wish the winners and all participants creative success, grandiose victories, self-confidence, perseverance and good luck.

Back to top

An error has occurred!

Try to fill in the fields correctly.

Your data was successfully sent!

We will contact you shortly.

Your data was successfully sent!

Translation unavailable


Go to main page